Ogród żwirowy

Ogród  żwirowy jest praktyczny, uniwersalny i może być bardzo efektowny.

Żwir nie tylko wygląda korzystnie sam w sobie, ale jest także dobrym materiałem scalającym ze sobą różne strefy ogrodu. Stanowi naturalne przejście między twardą nawierzchnią a miękką okrywą roślinną. W małych ogródkach można uzyskać ciekawy efekt zastępując niewielki trawnik powierzchnią wysypaną żwirem. Żwir pozwala optycznie powiększyć przestrzeń działki i stworzyć dobre tło dla roślin oraz elementów małej architektury.

Ogród żwirowy 1 (Custom)Jeśli chcemy mieć niebanalny ogród, który nie wymaga ciągłej troski, zróbmy rabaty żwirowe. Jasny żwir podkreśla urodę roślin. Sprawia, że ogród wygląda schludnie i elegancko. Dobrze wygląda w niewielkich miejskich ogrodach frontowych, w których często nie ma miejsca na bujną roślinność i gdzie bardziej wskazana jest prosta forma roślinnej kompozycji. Rabaty żwirowe można zakładać w mocno nasłonecznionych miejscach ogrodu i w jego ocienionych zakamarkach, bo jasny kolor kamyków je rozjaśni. Krzewy i rośliny doskonale rosną w warstwie żwiru, pod warunkiem, że grubość żwiru nie przekracza 10 cm. Ogrodowi żwirowemu można nadać różny charakter, w zależności od doboru roślin, np. przy zastosowaniu traw ozdobnych – styl nowoczesny.

 

Zalety rabaty żwirowej :

  • ogranicza wzrost chwastów, pod warunkiem, że zastosujemy geowłókninę
  • zmniejsza wahania temperatury gleby, dzięki czemu chroni korzenie roślin. Zimą zabezpiecza je przed mrozem, a latem – za sprawą jasnego koloru – przed przegrzaniem
  • zmniejsza parowanie podłoża, dzięki czemu rośliny można rzadziej podlewać
  • tworzy przepuszczalną warstwę – woda nie stoi na rabatach w czasie deszczu ani podczas podlewania;
  • łatwo można pod nią ukryć elementy systemu nawadniania lub oświetlenia ogrodu
  • jest niedroga i łatwa w realizacji