Wybór własnego stylu

Warto zacząć od architektury budynku i odpowiedzieć sobie na następujące pytania :

Ogród jap. 2 (Custom)_crop_crop

  • w jakim stylu jest dom, czy jest urządzony tradycyjnie, czy nowocześnie?
  • czy jego styl można przenieść na zewnątrz?
  • jakie przeważają w nim kolory i materiały?
  • czy charakter ogrodu ma kontrastować z budynkiem czy współgrać?
  • czy ogród ma mieć uporządkowaną, geometryczną formę czy swobodną?
  • czy mamy czas na zajmowanie się ogrodem czy jesteśmy często poza domem?

Staramy się dostrzec i umiejętnie wykorzystać możliwości danego terenu – jego atuty, jak ciekawy drzewostan, ukształtowanie terenu. Z pewnością wpłynie to na oryginalny styl ogrodu.

Tworzymy kompozycje z roślin na zasadzie kontrastu. Rośliny o wyrazistym pokroju i dużych liściach dają wrażenie stabilności kompozycji, a gatunki wąskolistne dynamizują i uzupełniają kompozycję. Optymalnie jest dobrać rośliny, które są atrakcyjne przez cały rok.

Wybór stylu 2 (Custom)Do ogrodu zaprośmy słońce i cień. Stwórzmy cienisty zakątek i słoneczną polanę.

Oprócz barw i kształtów w ogrodzie ważne są zapachy, plusk wody, gra światła. Oczko wodne, kaskada nadają ogrodowi niepowtarzalny urok

Ogród ma styl, jeśli jest spójny i konsekwentny, a wszystkie elementy w nim występujące wzajemnie się uzupełniają i harmonizują. Elementy ogrodu (meble, płot, schody, taras, ścieżki, donice itp.) powinny komponować się z innymi elementami pod względem kształtu, struktury, koloru czy funkcji. Jeżeli przestrzeń jest niewielka wystarczy kilka przemyślanych detali oraz roślin, aby całość nabrała stylu. Warto też wspomnieć o powiązaniu kompozycji z krajobrazem.