Duży ogród na małej działce

Najlepsze ogrody nawiązują do otoczenia, a ich budulcem są lokalne materiały i rośliny. Zasady te szczególnie dotyczą ogrodów wiejskich i podmiejskich, które przylegają do naturalnego środowiska. Miasto ze względu na swoją różnorodność występujących materiałów, faktur, kolorów, a także jego mieszkańców, kultury i architektury daje projektantowi więcej możliwości. Jednak ze względu na małe rozmiary większość ogrodów miejskich wymaga starannego przemyślenia.

Duży ogród na małej pow. 1 (WinCE)_crop_crop_cropWażne jest wtedy, aby nie ulec pokusie posadzenia zbyt dużej i różnorodnej ilości roślin. W tym przypadku sprawdzi się najlepiej zaprojektowanie ogrodu skromnego i prostego. Jednak nawet w najmniejszym ogródku można sprawić, by odczucie przestrzeni wydało się większe niż w rzeczywistości. Na przykład poprzez zaplanowanie kilku stref, różniących się między sobą funkcją, stylem, kolorem, nastrojem, szatą roślinną, a połączonych ze sobą ścieżkami.

Wzór ułożenia posadzki odgrywa istotną rolę. Jeśli linie układają się w poprzek kierunku ruchu, zachęca to do spowolnienia ruchu i obserwowania tego, co się mija. Ułożenie posadzki w ten sposób poszerza optycznie ogród. W odwrotnej sytuacji – układ posadzki sprawia, że ogród wydaje się dłuższy niż w rzeczywistości. Poza tym niewielkie wymiary elementów posadzki dodatkowo sprzyjają powstawaniu iluzji przestrzeni.

Duży ogród na małej pow. 2 (Custom)_crop

 

Dobór roślin także gra tu istotną rolę. Poprzez umiejętne zestawienie roślin pod względem wielkości i kolorystyki można wpłynąć na postrzeganie wielkości ogrodu. Jaskrawo kwitnące rośliny na tle ciemnej zieleni liści sprawiają, że odległość między kwiatami a kępami krzewów w tle jest większa niż w rzeczywistości.

W małym ogrodzie warto wykonać oczko wodne lub mały staw. Obiekty wodne dają korzystne wrażenie, wnosząc ruch, światło, refleksy oraz optycznie powiększają przestrzeń.  Ponadto woda odbija niebo, rośliny, małą architekturę i wprowadza nastrój łagodnego i cichego spokoju.