REFLEKSJE

Dobrze urządzony ogród to taki, którego atmosfera emanuje spokojem, a przebywanie w nim działa kojąco. To miejsce, do którego ma się stale chęć powracać, ponieważ wywiera pozytywny wpływ na stan naszego ducha i pozwala wrócić do równowagi, często zachwianej codzienną egzystencją.

Projektowanie ogrodu jest sztuką polegającą na dostrzeżeniu i umiejętnym wykorzystaniu wszystkich możliwości danego terenu, a głównie tego zasadniczego czynnika, który będzie określał indywidualność projektu. Dlatego pomysł na ogród często podpowiada ukształtowanie samej działki. Architekt krajobrazu potrafi zestawić elementy dekoracyjne z naturalnymi fragmentami krajobrazu i rozrastającą się roślinnością, a także wydobędzie grę światła.

Projekty ogrodów mogą być niezwykle różnorodne, w zależności jaki typ ogrodu wybierzemy. Mogą to być np. klasyczne ogrody, nowoczesne ogrody, skalne ogrody, wodne ogrody etc. Nawet małe ogrody można zmienić w ulubione miejsce, poprawiające nam samopoczucie – w nasz ogród marzeń.

Projekty ogrodu powinny też uwzględniać indywidualne upodobania estetyczne i potrzeby, a także ograniczenia właścicieli związane z miejscem, finansami i stylem życia.

Samo urządzanie ogrodu pozwala głębiej odczuwać zmysłowe przyjemności obcowania z przyrodą. Piękne ogrody dostarczają nam tysiąca wrażeń. Są źródłem samoodnawialnej radości życia, stają się częścią nas samych.

Na początku należy uwzględnić takie elementy, jak : strony świata, typ gleby, potencjalne możliwości działki (ukształtowanie, roślinność, jeśli istnieje), a także rozważyć widoki, które chcemy wydobyć, a które ukryć. Możemy wyobrazić sobie przestrzeń ogrodu jako kontynuację pokojów w mieszkaniu, z tą różnicą, że są to „pokoje na powietrzu”. Podobnie jak w domu mogą się one różnić stylem, nastrojem, kolorystyką poprzez użyte materiały, roślinność, meble, elementy dekoracyjne, oświetlenie itp. Czas poświęcony na wybór materiałów, roślin oraz ich umiejętne zestawienie odwzajemni się nam pięknymi obrazami, które wraz ze zmieniającymi się porami roku, będą cieszyć nasze oczy i dawać odprężenie po długim dniu pracy.