Zalety rabaty żwirowej:

  • ogranicza wzrost chwastów, pod warunkiem, że zastosujemy geowłókninę
  • zmniejsza wahania temperatury gleby, dzięki czemu chroni korzenie roślin. Zimą zabezpiecza je przed mrozem, a latem – za sprawą jasnego koloru – przed przegrzaniem
  • zmniejsza parowanie podłoża, dzięki czemu rośliny można rzadziej podlewać
  • tworzy przepuszczalną warstwę – woda nie stoi na rabatach w czasie deszczu ani podczas podlewania;
  • łatwo można pod nią ukryć elementy systemu nawadniania lub oświetlenia ogrodu
  • jest niedroga i łatwa w realizacji

Ogród żwirowy

Ogród żwirowy jest praktyczny, uniwersalny i może być bardzo efektowny.

Żwir nie tylko wygląda korzystnie sam w sobie, ale jest także dobrym materiałem scalającym ze sobą różne strefy ogrodu. Stanowi naturalne przejście między twardą nawierzchnią a miękką okrywą roślinną. W małych ogródkach można uzyskać ciekawy efekt zastępując niewielki trawnik powierzchnią wysypaną żwirem. Żwir pozwala optycznie powiększyć przestrzeń działki i stworzyć dobre tło dla roślin oraz elementów małej architektury.

Jeśli chcemy mieć niebanalny ogród, który nie wymaga ciągłej troski, zróbmy rabaty żwirowe. Jasny żwir podkreśla urodę roślin. Sprawia, że ogród wygląda schludnie i elegancko. Dobrze wygląda w niewielkich miejskich ogrodach frontowych, w których często nie ma miejsca na bujną roślinność i gdzie bardziej wskazana jest prosta forma roślinnej kompozycji. Rabaty żwirowe można zakładać w mocno nasłonecznionych miejscach ogrodu i w jego ocienionych zakamarkach, bo jasny kolor kamyków je rozjaśni. Krzewy i rośliny doskonale rosną w warstwie żwiru, pod warunkiem, że grubość żwiru nie przekracza 10 cm. Ogrodowi żwirowemu można nadać różny charakter, w zależności od doboru roślin, np. przy zastosowaniu traw ozdobnych – styl nowoczesny.