Ogródek szczelinowy

To miniatura natury, kawałek alpejskiego krajobrazu, jeden z najbardziej atrakcyjnych wizualnie i konstrukcyjnie mini ogrodów skalnych, który można założyć w najmniejszym nawet miejscu, chociażby na balkonie. To możliwość osiągnięcie efektu górskiego krajobrazu w minimalnej przestrzeni.

Patrząc z bliska, czasem można ulec złudzeniu, że jest to zbiorowisko realistycznych skał, które uległy erozji, popękały, a rośliny osiedliły się w powstałych spękaniach oraz kieszeniach i rozrastają się niczym w naturalnym środowisku. Taki ogródek daje nam możliwość uprawy rarytasów alpejskich lub stworzenia specjalistycznych kolekcji.

Ogród skalny

zbudowany ze skał, kamieni i ziemi, naśladujący w niewielkiej skali krajobraz górski, tworzony w celach dekoracyjnych z nasadzeniami roślin skalnych i alpejskich, które w naturze rosną w górskich rejonach.

Tajemnica sukcesu ogrodów skalnych polega na doskonałym ustawieniu skał różnej wielkości i wpisaniu w niej roślinności. Efekt musi być taki, jakby zostały one umieszczone przez samą naturę, bez pomocy człowieka.

Ogrody skalne najlepiej prezentują się na działkach zróżnicowanych wysokościowo i powinny obejmować teren działki, gdzie występują naturalne pochyłości. Na terenie płaskim, ponieważ tracą urok. Najładniej wyglądają, kiedy nawiązują do otoczenia, a ich budulcem są rodzime skały, kamienie oraz rośliny. Dobrymi materiałami na skalniaki są piaskowce, wapienie (można wywiercić szczeliny i umieszczać tam rośliny), a także łupki, dolomity, polne kamienie i głazy. Warto zastosować skałki lub kamienie w podobnym charakterze. Większość roślin do ogrodu skalnego potrzebuje słonecznego stanowiska, dlatego budujemy go na południowym stoku. Urokowi ogrodowi skalnemu dodają strumienie, wodospady lub staw położony w najniższym miejscu.