Cechy ogrodu z naturą:

  • Ogrody naturalistyczne charakteryzują się bardzo luźną formą, która w rzeczywistości została dokładnie zaprojektowana.
  • Roślinność jest prosta i różnorodna.
  • Występuje dominanta barwy zielonej z akcentami kolorystycznymi kwiatostanu.
  • Główną zasadą jest naśladowanie przyrody.
  • Materiały używane w ogrodzie powinny być naturalne, w praktyce najczęściej jest to drewno, kamień, żwir
  • Nie stosuje się roślin szczepionych i formowanych.
  • Oczko wodne powinno być urządzone w sposób jak najbardziej przypominający naturalny zbiornik wodny.
  • Nieodłączną częścią ogrodu są alejki, które łączą kolejne części ogrodu. Wykonane powinny być z kamienia, starej cegły, bądź żwiru.

Ogród z naturą

Ogród w zgodzie z naturą powinien wyglądać jak fragment autentycznej przyrody. „Prawdziwie naturalny” jest ten ogród, w którym wszystkie czynności ogrodnicze podporządkowane są potrzebom roślin i zwierząt. Pielęgnację ograniczyć należy do kontroli zagęszczenia roślin uwzględniającej fazę rozwojową, aby nie rozprzestrzeniły się nadmiernie oraz do prześwietlania drzew, aby zachowały żywotność. W niektórych jednak miejscach pożądany jest nieprzebyty gąszcz, podobnie jak w naturalnych zaroślach i na skraju lasów – dający schronienia małym zwierzętom.

Priorytetem w urządzaniu naturalnego ogrodu jest odpowiedni dobór roślin do warunków klimatycznych i glebowych oraz harmonijne powiązanie jego z otaczającym go krajobrazem. Ogród w zgodzie z naturą to ogród różnorodny. Jest tu miejsce dla roślin zielnych, drzew i krzewów, roślin uprawnych i dziko rosnących. Taka różnorodność, oprócz waloru estetycznego, ma również aspekt praktyczny – zmniejsza się konkurencja o te same składniki pokarmowe oraz podatność na choroby.

W takich ogrodach dobrze wyglądają różne gatunki traw ozdobnych i rozmaite pnącza, oplatające elementy małej architektury (np. wiciokrzewy, winobluszcze, powojniki). W naturalnym, cienistym ogrodzie dobrze wyglądają paprocie i bluszcze. Jeśli zdecydujemy się na oczko wodne, to powinno ono przypominać naturalny staw. Pod drzewami możemy zasadzić przylaszczki, zawilce, konwalie i rośliny zadarniające. Jeśli chcemy osiągnąć efekt, lepiej zrezygnować z formowania roślin oraz zakupu roślin szczepionych.

Rabaty kwiatowe nie powinny mieć regularnych kształtów, sadzimy je w luźnej formie, żeby sprawiały wrażenie naturalnych kęp. Wszelkie elementy małej architektury powinny być dopasowane do stylu ogrodu – przede wszystkim wykonane z naturalnych materiałów. Meble – drewniane, ścieżki kamienne lub żwirowe, wijące się łagodnie, płotki – drewniane. Prace pielęgnacyjne w ogrodach naturalistycznych ograniczone są do minimum.